Prednášky a semináre pre rodičov, pár a jednotlivcov
"Všetko, čo nás hnevá na ostatných, môže viesť k porozumeniu nás samých." (C. G. Jung)
"Nevyjadrené emócie nie sú mŕtve. Sú pochované za živa a objavia sa v tom najnevhodnejšom čase, tým najškaredším spôsobom." (S. Freud)

V dnešnej dobe plnej informácií sa často cítime zmätení z množstva a protichodnosti názorov - mamy, babky, svokry, susedy, priateľky, kamaráti, knihy, časopisy, sociálne médiá. A nakoniec my ... niečo iné chceme, niečo iné cítime, niečo iné sa nám zdá ako rozumné.
Poznatky z psychológie prinášajú porozumenie v mnohých oblastiach života. Pripravované prednášky v našom centre sú z nasledujúcich oblastí:
- Cudzojazyčné a bilingválne vzdelávanie
- Základné psychologické informácie pre rodičov
- Partnerské problémy, láska a vzťahy

V oblasti cudzojazyčného a bilingválneho vzdelávania sa zameriavame na najnovšie informácie o tom, prečo sa naše deti v škole jazyk nevedia naučiť, prečo sme s ním mali problém aj my. Myslíte si, že naučiť sa cudzí jazyk vyžaduje špeciálny talent? Len múdri ľudia vedia viac jazykov? Je dobré začať učiť dieťa cudzí jazyk už v ranom veku? Kedy je vlastne najlepšie začať? Čo máme doma robiť? A čo s tým ak dieťa už neznáša angličtinu v škole? Dá sa to zvrátiť? Máte bloky rozprávať cudzím jazykom? Hanbíte sa za výslovnosť, alebo za nedostatočnú gramatiku? Prekladáte si všetko, čo počujete a čítate v cudzom jazyku? Viete, že jazyk sa prirodzene osvojuje ako jazda na bicykli? Prečo ste sa ho učili ako chémiu? Viete sa lepšie bicyklovať, alebo lepšie ovládate chemické vzorce? ;). Prečo je to tak? Kde sa ukladajú informácie o jazyku v mozgu? Učí sa inak dieťa a inak dospelý? Môže sa aj dospelý učiť kontextuálne a prirodzene nový jazyk? Aký je rozdiel medzi cudzím jazykom, druhým jazykom a tretím? Ak budem vychovávať dieťa v bilingválnom prostredí nebude neskôr mať problémy? Čo ak bude miešať jazyky?
Aj Vás napadli podobné otázky? Potom ste na správnej adrese. Na prednáškach sa dozviete množstvo nových informácií z oblasti psycholingvistiky, psychológie, neurolingvistiky a didaktiky. Nezúfajte, ak zistíte, že to čo ste sa učili v škole (aj na vysokej škole) už neplatí. Namiesto mýtov Vám ponúkame seriózne informácie.

Druhá časť prednášok je zameraná na poznávanie a vývinovú psychológiu. Informácie, ktoré môžu pomôcť rodičom porozumieť správaniu detí, ale aj ich vlastnému správaniu, vnímaniu sveta a pod. ento blok prednášok vznikol na podnet študentov. Pôvodné oblasti všeobecnej, kognitívnej a vývinovej psychológie boli upravené pre potreby rodičov pri výchove detí. Napríklad vedeli ste, že pri počúvaní reálne nemusíte počuť to čo ste si mysleli, že ste počuli, ale Váš mozog si doplnil informácie a zrazu ste si mysleli, že ste počuli niečo iné? Dôverujete svojmu zraku a ak ste niečo videli, potom to tak aj bolo? No čo ak išlo len o ilúziu a veci reálne neboli také ako ste ich videli? A vidia a počujú deti inak? Čo to je kríza vo vývine? Je to to, čím práve prechádza Vaše trojročné dieťa, alebo Váš pubertiak/pubertiačka? Ako reagovať? Prečo sa cítime tak zranení po hádke? Môžu emócie za všetko? Prečo si nevieme zapamätať mená ale pamätáme si situácie? Prečo múdri ľudia robia hlúposti?

Posledná skupina prednášok sa dotýka asi každého z nás, kto sme vo vzťahu dlhšie ako tri mesiace. V dlhodobom vzťahu je to jednoducho iné ako vo vzťahu na začiatku známosti. Kde sa stratila vášeň, túžba byť stále spolu? Prečo partnerovi/partnerke zrazu vadí toľko vecí na mne? Kam sa podela tá energia/chémia, zo začiatku vzťahu? Prečo žene zrazu vadia rozhádzané ponožky? Čo robiť keď sa žena háda? Miluje ma ešte? Čo robiť, keď nás to spolu nebaví.... s deťmi sa to nedá... Mohli by sme písať množstvo otázok, ktoré sú v hlavách mužov a žien, ktorí sú už dlhšie spolu, alebo majú spolu deti. Naše predstavy a realita v ktorej žijeme sú často odlišné. Nie vždy je partner taký, akého by sme chceli. Čo robiť? Ako prepólovať Vášho partnera? Dá sa vzťah ešte zachrániť? Všetko sa dá, ak chcete. Vysvetlíme prečo a povieme ako a hlavne začneme od seba.
"Človek môže zmeniť svoj život, ak zmení svoje myslenie a svoj názor." (W. James)
Prednášky vedie Mgr. Zlatica Jursová Zacharová, PhD., ktorá sa dlhodobo zaoberá aplikovanou psycholingvistikou a rozvojom cudzojazyčných kompetencií u detí v ranom až mladšom školskom veku. Pôsobí ako vedecko-výskumná pracovníčka na Ústave psychologických a logopedických štúdií na Katedre psychológie a patopsychológie PdF UK. Budúcim študentom učiteľstva prednáša všeobecnú, vývinovú, kognitívnu, pedagogickú a školskú psychológiu. Jej výskum je orientovaný na vzdelávacie programy pre učiteľov a raný cudzojazyčný rozvoj. V poslednom čase sa intenzívne venovala problematike vzťahu a komunikácii vo vzťahu. Absolvovala na tieto témy viaceré semináre a školenia v zahraničí.
Zdieľaj:
|