Zlatica | ![]() | 2012.10.18 | 6574 | 0 / 10 | 1 |
![]() |
Batoľatá pri osvojovaní jazyka čítaju z pier
Z kategórie: 'Výskum'V krátkosti: tento článok, ktorý potvrdzuje, čo mnohé čerstvé matky zažívajú s veľkým nadšením! Naše bábätká sa veľmi často pozerajú na naše ústa, často sa ich chcú dotknúť, dať do nich ruky a s veľkou radosťou vidíme ako napodobňujú ich pohyb. Veda potvrdzuje, že toto slúži k naučeniu sa rozprávať.
David J. Lewkowicz a Amy M. Hansen-Tift (2012) v článku “Infants deploy selective attention to the mouth of a talking face when learning speech”- PNAS) sa snažia verifikovať zaujímavú hypotézu, podľa ktorej deti – predtým ako začnú v skutočnosti rozprávať – pozorujú pohyby pier rodičov. Podľa tejto štúdie si teda deti osvojujú reč nie len počúvajú slová, ale aj sledovaním pier.
V období v ktorom dieťa začína produkovať prvé fonémy – najskôr náhodné a neskôr stále viac a viac zámerné a aktikulačné – sa da pozorovať ich pohľad takmer výlučne zameraný do očí „komunikačného partnera“ (väčšinou rodiča) prechádzajúci na pery partnera trochu nižšie.
Toto sa deje z dôvodu, že osvojovanie jazyka nie je len poznanie rôznych slov a foném, z ktorých sa skladajú, ale tiež naučenie sa ako sa produkujú zvuky. Preto bude mať pre dieťa zásadný význam naučiť sa, že isté postavenie pier a jazyka sa vzťahuje na vyprodukovanie určitého zvuku, a to sa vykonáva v prvom rade imitáciou. Bľabotanie je vlastne takmer nepretržité vypovedanie niektorých jednoduchých foném “la-la”, “ga-ga”, atď. Toto slúži ako „cvičebňa“ vycibrenie si pier až pokiaľ sa nevylúdi požadovaný zvuk.
V štúdii evolučného psychológa Dr. David Lewkowicz z Atlantic University na Floride sa práve uvádzajú tieto pozorovania, pričom uzatvára, že proces osvojovania si jazyka pre dieťa bude zjavne komplexnejším fenoménom, ako sme si doteraz mysleli.
V svojej štúdii Dr. Lewkowitz a jeho tím sledovali 180 detí vo veku 4-6-8-10 a 12 mesiacov), ktorým ukázali video ženy rozprávajúcej po anglicky a po španielsky. Všetky deti boli z anglicky hovoriacich rodín. Špeciálna videokamera namontovaná na obrazovke zaznamenala pohyby pohľadu detí, vypočítajúc viac ďalších paramertov ako v čase, kedy dieťa fixovalo pohľad na jeden bod v obrazovke.
To čo výskumnici ako prvé spozorovali, bola zmena pozornosti detí. Keď žena hovorila po anglicky, 4-mesačné deti sledovali s obrovskou pozornosťou pohľad ženy na videu; 6-mesační delili svoju pozornosť medzi oči a pery. Deti vo veku 8 a 10 mesiacov sa koncentrovali hlavne na pohyb pier, pričom tí najstarší – deti vo veku 12 mesiacov – sa opäť koncentrovali na pohľad ženy.
V okamihu kedy žena na videu hovorila po španielsky deti (a to aj tie najstaršie 12-mesačné) zamerali ich pozornosť takmer výlučne na pery ženy, akoby sa takým spôsobom snažili dekódovať väčšinu informácií z pre nich neznámeho jazyka.
Štúdia Lewkowitza a jeho kolegov je nepochybne dôležitá, predovšetkým kvôli obtiažnosti vo svete vedy – štandardizovať dáta od tak malých detí, ale aj kvôli vytvoreniu inovatívneho pohľadu na proces osvojovania jazyka. Pred niekoľkými rokmi sa argumenty mnohých štúdií zaoberali analyzovaním premís počúvania a rôznych modalít počúvania detí v osvojovaní jazyka pričom totálne zanedbávali napodobňovanie dospelého na základe pozorovania.
-----------------
Text bol uverejnený na www.hocus-lotus.edu odkazujúci sa na štúdiu v časopise PNAS
Zdieľaj:
|